Menu

Ganondagan

2020 Haudenosaunee Art Show, images depict 2019 artist submissions

Call For Artists

 

Ganondagan is pleased to announce its fourth juried Hodinöhsö:ni’ Art Show to be exhibited October 10th & 11th, 2020.

We are calling for Haudenosaunee artists in the five divisions of: Beadwork, Basketry, Traditional Arts, Fine Art 2D, and Fine Art Sculpture to enter up to three pieces of new work for consideration in the show. (First Place - $1,250; Second Place - $750; Third Place - $400; Best in Show - $2,500). Each artist may submit up to three pieces of their own work for the show. All pieces must be available to purchase, and Ganondagan will have right of first refusal (the right to purchase before any other offers are considered).

Complete applications must be received by Monday, August 31st, 2020; incomplete applications will not be considered. Artists will be notified that week if their submissions have been accepted into the show.

Artists will then have to deliver their work by Friday, October 2nd, 2020 for installation and judging. Awards will be presented at the opening on Saturday, October 10th, 2020; we encourage participating artists to attend the opening.

Please review the rules and application carefully

For questions regarding the application or rules please contact: Rebekah@ganondagan.org

 


Dates to Remember:

Application deadline: Monday; August 31st, 2020

Artwork delivery deadline: Friday; October 2nd, 2020

Art Show: Saturday & Sunday; October 10th-11th, 2020

Art pick-up: Sunday; October 10th, 2020 beginning no earlier than 3:00 PM

Testimonials

"As a connoisseur, the Hodinöhsö:ni′ Art Show at Ganondagan is an opportunity to view beautifully created unique works of Art. As an artist, the show presents the perfect space to network with potential clients and collections managers, both are opportunities that shouldn’t be missed." 

-Samantha Jacobs (Seneca)


"Hope to see all the talented Haudenosaunee artists at this year's Ganondagan art show.  It's only a few hours away, many new categories and great prize money."

-Ronni Leigh Goeman (Onondaga)


“Ganondagan is presenting the third annual Juried Art Show in July. We encourage all Haudenosaunee artists to submit the finest examples of their work. Our prize money is exceptional and remember all art must be for sale. This is a great opportunity!”

-Pete Jemison (Seneca), Site Manager

2019 Hodinöhsö:ni’ Art Show

550;550;5a4478afeb07ccbd6ce3d1822c0a0f0259db259e550;550;8681b4ec4aaca640bdc46a2f820ed525056c784c550;550;06c40eb3097cb94fea993e25a7054a4f724e5771550;550;705047e90372bf6ca2dcf5bdada5d15eb0c1a905550;550;545e7858873f7b38cf43ca944deb2da32934f110550;550;17012a3b679b3729de3408335a75e001bbf9ddd0550;550;2feadd6edf91531ed6687eebcca5af50dec342b7550;550;d8769ec5078ecec00385ea65e71747bcda4f7692550;550;a86c4054340c67444419bf5394f5f0bda2c4aa6b550;550;2c3cc9308d2fa8e332387da77ecfdddcadfadaf2550;550;7f2a3845ad071939932bef2d99152bdd350025d0550;550;b8a043205a59643c6ddd3f9ee165b8e2bd9a0374550;550;34fe600333354b7f538ec5373a71e4f508930230550;550;a3ed6bc0f03b36130951949dc846414666fdb264

2019 Hodinöhsö:ni’ Art Show Results

Best in Show: “Tiffany” by Luanne Redeye (Seneca – Hawk Clan) – Oil on panel painting

1st place Traditional Arts: “Fingerweaving” by Marilyn Isaacs (Tuscarora - Bear Clan)

2nd place Traditional Arts: “Old School Kicks” by Samantha Jacobs (Seneca - Turtle Clan)

3rd place Traditional Arts: “50 Chiefs + 9 Clans” (silver brooch) by Dan Hill (Cayuga – Heron Clan)

Honorable Mention Traditional Arts:  “Little Brother of War” (Lacrosse Stick) by Richard Kettle (Seneca – Heron Clan)

1st place Beadwork: “That One Time in Tahiti” (Beaded Vase) by Samantha Jacobs (Seneca – Turtle Clan)

2nd place Beadwork: “June Bride” (Ring Bearer Pillow) by Mary Clause (Mohawk – Bear Clan)

3rd place Beadwork: “Strawberry Crown” (Beaded Crown) by Dakota Brant (Mohawk – Turtle Clan)

Honorable Mention Beadwork: “Classic Purse” (Beaded purse) by Mary Jacobs (Seneca - Turtle Clan)

1st place Basketry: “Sunflower” by Ann Mitchell (Mohawk – Bear Clan)

2nd place Basketry: “Natural World” by Ronni-Leigh (Onondaga -Eel Clan) and Stone Horse Goeman

3rd place Basketry: “Grandmother Moon” by Brooke Vandewaller (Onondaga – Eel Clan)

Honorable Mention Basketry: “Walking with our Sisters” by Robin Lazore (Mohawk – Snipe Clan)

1st place Fine Art Sculpture: “Pope and the Innocents” by Peter Jones (Onondaga – Beaver Clan)

2nd place Fine Art Sculpture: “Creation Story” by Ronni-Leigh (Onondaga -Eel Clan) and Stone Horse Goeman

3rd place Fine Art Sculpture: “Broken but Beautiful” by Carrie Hill (Mohawk) & Natasha Smoke Santiago (Mohawk – Turtle Clan)

Honorable Mention Fine Art Sculpture: “Basket Belly” by Natasha Smoke Santiago (Mohawk – Turtle Clan)

1st place Fine Art 2D: “Onondowaga Hitchhiker”by Linley Logan (Onondowaga, Ayenyogwai:yo’)

2nd place Fine Art 2D: “Wampum Twist” by Brandon Lazore (Onondaga – Snipe Clan)

3rd place Fine Art 2D: “Pow-wow Dancer” by Marjorie Skidder (Mohawk – Bear Clan)

Honorable Mention Fine Art 2D: “Elements” by Jennifer Dalimonte (Tuscarora – Beaver Clan)


Our 2019 show featured $14,500 in prizes

2018 Hodinöhsö:ni’ Art Show

550;550;8cea42e2e00507a178ad4a640d982da9f862325c550;550;3491a91f7a9c50d981ef03a8456faf7e41233838550;550;4acde4d895fca2fcd3f85667aed0ded012615d90550;550;63c29a002692fe54e95e6a7056e3585222e58ab6550;550;8276a189a901a4d5795ecf03a1a4ac41920a1ce5550;550;c03c3e6dcad8c0f79d2bf0dda7980417c0c53db7550;550;0a297e551752a7c9fb308ba77aac888ff991380f550;550;8c4b15b5e823e1c6407812e47ed830c3d7abfc4c550;550;8be9b3eb792d40e5aaa2dfebd8505e98a5bebda0550;550;b7a15b8c3ab1d1d8d9ac000a2ec89673f3919f1c550;550;76ad902c6e48bed3111cb5a8a3e08d7ffb0f001c550;550;a8bc5e59a37794ab8ba122f2b7ca90cb5ec0988c550;550;5f66c8bfb9f669693e221f9de24c24f3d350b972550;550;4ce47cab678bbb1fd6ca9c6c7c33540a7d2f84e5550;550;2eeb2bf22050b7c3f715b47d4f5f384b430df69d

Photos taken by: Tsioianiio Galban 

2018 Hodinöhsö:ni’ Art Show Results

Best in Show: Peter B. Jones (Onondaga- Beaver Clan), Waterbearer

1st Place Basketry: Ronni-Leigh (Onondaga- Eel Clan) & Stonehorse Goeman (Seneca- Hawk Clan), Creation Story

2nd Place Basketry: Ronni-Leigh (Onondaga- Eel Clan) & Stonehorse Goeman (Seneca- Hawk Clan), The Promise/Wedding Basket

3rd Place Basketry: Carrie Hill (Mohawk) & Tobi Mitchell, Bling

Honorable Mention Basketry: Carrie Hill (Mohawk), Mini Corn

1st Place Beadwork: Samantha Jacobs (Seneca- Turtle Clan), Have You Seen This Ladybug?

2nd Place Beadwork: Mary Jacobs (Seneca- Turtle Clan), Birds of a Feather

3rd Place Beadwork: Mary Jacobs (Seneca- Turtle Clan), Baby Bonnet with Ears

1st Place Traditional Arts: Samantha Jacobs (Seneca- Turtle Clan), Foxy Lady

2nd Place Traditional Arts: Natasha Smoke Santiago (Mohawk- Turtle Clan), Seed Keepers

3rd Place Traditional Arts: Penelope Minner (Seneca- Turtle Clan), Cornhusk Mat

Honorable Mention Traditional Arts: Luis Lee (Seneca- Beaver Clan), Seneca Gustoweh

1st Place Fine Arts: Mike Jones (Onondaga/Seneca descent), Warrior

2nd Place Fine Arts: Scott Hill (Oneida Nation, WI- Bear Clan), Three Sisters

3rd Place Fine Arts: Natasha Smoke Santiago (Mohawk- Turtle Clan), Rising Out of the Ashes

Honorable Mention Fine Arts: Laticia McNaughton (Mohawk-Wolf Clan), Sunflower Sunrise


Our 2018 show had $20,200 in artwork sold and featured $8,800 in prizes

2017 Hodinöhsö:ni’ Art Show

550;550;1f4bb79136cc9d8de7e19e31136f3f6c3e96a75f550;550;d4b1417ba465387c3523f5ce616ef5ed1fc79e0a550;550;27de2d717d81cfdbd03e1a3de7d8ca2417ecb143550;550;579221729c6f44244050133349e69035f099c28a550;550;4a2e159ce4fb917fbee79a529a2a9f6c2f721520550;550;8f23fdea8b2b77c728003a9efc3bb5506da23e6c550;550;2df954606bb3fef8ef4b33dddb8d7f858e1aabe6550;550;40401bd5a16f1755890a0b8fa733d10a52d0c927550;550;e822f4b390da3f352167c95a901d4463a1e0685f550;550;64db9851fa67e8a342fb91bdf5bf763afa78cf37550;550;1368ad221fc80c35bb3ad0b35c4353a3b4a12167550;550;0b601848618967f28f55f7f98e2863f2c7edc86a550;550;5daaf0d2ff7568073726c30c49d844077ab758af550;550;d222ac7b9dd7c6d1163e55ce0b85e3bf6e93f78e550;550;d32ccb501b42d9a2707c4d9fb1e035e5e2432472

Photos taken by: Tsioianiio Galban

2017 Hodinöhsö:ni’ Art Show Results

Best in Show: Ronni-Leigh (Onondaga- Eel Clan) & Stonehorse Goeman (Seneca- Hawk Clan), Thunderbeings
1st Place Basketry: Ronni-Leigh (Onondaga- Eel Clan) & Stonehorse Goeman (Seneca- Hawk Clan), Creation Story
2nd Place Basketry: Carrie Hill (Mohawk), 3 Sisters
3rd Place Basketry: Robin Lazore (Mohawk- Snipe Clan), Three Sisters
1st Place Beadwork: Mary Clause (Mohawk- Bear Clan), Trilliums Good Minds- bought by Ganondagan
2nd Place Beadwork: Niio Perkins (Mohawk- Bear Clan), Gay Garden
3rd Place Beadwork: Samantha Jacobs (Seneca- Turtle Clan), Red, Blue, & Scalloped
Honorable Mention Beadwork: Dakota Brant (Mohawk- Turtle Clan), Heart Medicine
1st Place Traditional Arts: Peter B. Jones (Onondaga- Beaver Clan), Traditional Pot
2nd Place Traditional Arts: Penelope Minner (Seneca- Turtle Clan), Flour Sifter
3rd Place Traditional Arts: Penelope Minner (Seneca- Turtle Clan), Market Basket
1st Place Fine Arts: Natasha Smoke (Mohawk- Turtle Clan), Youth & Elder
2nd Place Fine Arts: Peter B. Jones (Onondaga- Beaver Clan), Water Bearer
3rd Place Fine Arts: Brandon Lazore (Onondaga & Mohawk- Snipe Clan), Smoke Dancers
Honorable Mention Fine Arts: Natasha Smoke (Mohawk- Turtle Clan), Snowsnake


Our 2017 show had $6,700 in artwork sold and featured $4,400 in prizes

 

Nya:wëh

This show was made possible by the generous support of Thaw Charitable Trust.